Scroll Top

Rytieri na Devíne – jún 2024

Rytieri-2024-06-68

… a prvá rytierska sobota roku 2024 je za nami..

Ako ju najlepšie charakterizovať? Asi slovom „vďačnosť”.

Že naši diváci prišli v takom ozaj hojnom počte, že sme s radosťou a plným nasadením odohrali všetky naše programy a že nepršalo – iba dvakrát mrholilo – aj keď nám to nechceli viacerí veriť! Veď v Prešporku to vyzeralo, akoby sa koniec sveta blížil a na Devíne len pár kvapiek.

Stále to opakujeme, že tam existuje akási vlastná mikroklíma nedbajúca na okolitý svet ani predpovede počasia.

A tak sme pod dramaticky pretrhanou oblohou predviedli cvičenie legionárov, antické tance, ale aj dva zbrusu nové programy – jeden venovaný tureckej lukostreľbe a druhý príbehu mladého študenta, ktorý po území Uhorska putoval a kadečo u nás zažil.

Samozrejme nechýbali hry pre deti, stánky, skvelý kúzelník z Kráľovstva českého ani recitál doplnený o novú hudobnú posilu.

A čo náš jedinečný uhorsko – osmanský turnaj? Nuž, zástupcovia oboch strán si svoje sily veru vyrovnane merali, umenie jazdy na koni aj boja so zbraňou predvádzali a nakoniec musel rozhodnúť peší súboj povolený aj na život a na smrť.

Zvíťazila však ľudskosť a rozvaha, vďaka ktorým zostalo krehké prímerie nedotknuté.

My sa však už teraz tešíme a rovno vás aj pozývame na hrad Devín znovu v auguste, kedy sa prenesieme do obdobia stredoveku!