Rytieri na Devíne - 1. august 2020 

1.8.2020, hrad Devín, Slovensko

Prvá autustová sobota na hrade Devín bola horúca, sparná s krištáľovočistou oblohou... Ako stvorená na stret kresťanského a osmanského sveta!

A tak sa i stalo - v úvodnom ceremoniáli sa predstavila elita obávanej osmanskej armády - janičiari i lukostrelci. Po nich nasledoval program z európskch končín - Landsknechti, ktorí nás zaviedli do prvej polovice 16teho storočia.

Na pravé poludnie prevzali žezlo ladné orientálne tanečnice, aby ich o hodinu vystriedal Tatko a jeho svojská výchova detí v Paríži v roku 1600.

No a o 15tej hodine si svoje sily zmerali uhorskí a osmanskí bojovníci - odzvážni jazdci na koňoch a nemenej odvážni peší obrancovia svojej viery. Strety to boli urputné a nemilosrdné, ale - tak, ako by sme si to priali aj v dnešnom svete - nakoniec všetko zmierlivo uzavrel zdravý rozum, veľkorysosť a túžba po vyššom dobre :)

Krásnym vyvrcholením dňa bol krst prvého CD Recitál historického folku, poézie a sprievodného slova. Album básní a piesní, ktoré súvisia s celou už 56-ročnou históriu TOSTABUR.

Autormi sú: Ľudovít Laky Luknár, Peter Koza a Vladimír Kuna.

Poslední dvaja menovaní sú aj interprétmi, keďže, žial, Laky Luknár už nie je medzi nami.

CD sme slávnostne pokrstili dotykom šablí rytierov po rytierskom turnaji a spoločne si pripili na jeho úspech a obľubu medzi divákmi. 

V prípade záujmu o toto CD nás kontaktujte prostredníctvom mailu a my vám pošleme všetky potrebné informácie: media.tostabur@gmail.com

Tak taká bola sparná augustová sobota na Devíne a my sa už tešíme na tú septembrovú :)

Galéria