Rekapitulácia roku 2006

11.01.2007 -

 

Sprievod v BratislaveAbdankMongoliDánsky táborStreľnica

 

 

Rok sa stretol s rokom a mne pripadla milá-nemilá povinnosť urobiť rekapituláciu našej činnosti počas roku 2006.

Musím povedať, že tento rok považujem za veľmi prínosný čo sa týka zaujímavých akcií a preto vám ich v spomienkach trochu priblížim...

Malacky Tovarišstvo odštartovalo svoju sezónu hneď vo februári veľkým ceremoniálom v rámci výstavy Gastro pre naozaj významnú spoločnosť, ďalej sa podieľalo na rôznych mestských historických aktivitách, zúčastnilo sa Červenokamenskej šermovačky, svoje farby hájilo aj pri dobýjaní Levíc, zorganizovalo a predviedlo u nás ojedinelé priblíženie sily mocného Ríma, úspešne dopadli aj náš skoro dvojtýždňový výjazd na stredoveký festival do Dánska a účasť na festivaloch v Slovinsku a Švajčiarsku, na Trenčianskych hradných slávnostiach sme sa rozhodne nemali za čo hanbiť, potom nastali perné chvíle s organizáciou dvoch veľkých vystúpení - Korunovačných slávností v Bratislave a zároveň tradičného landsknechtského festivalu a turnaja v Cormons v Taliansku, nasledovali ešte mestské slávnosti a hody v rôznych mestách a popri tom hlavný šermiarsky vstup na veľkom mongolskom festivale v Rakúsku, záver roka patril nami oživenému a doposiaľ nevídanému šermiarskemu turnaju Menzúra z 19. storočia a okrem tohto všetkého sme ešte stihli predviesť nespočetné množstvo súkromných vystúpení.
Povedal som to jedným dychom a tak je to dobre, pretože to bol jeden veľký kolotoč od začiatku až do konca, ale my sme na také veci zvyknutí.

Cormons  Celkovo sa nám podarilo zvládnuť aj stresujúce chvíle, keď sa nám do organizácie dvoch veľkých akcií, ktoré prebiehali prakticky paralelne vložili ešte mimoriadne vystúpenia, ale nakoniec nás ani hektické počiny (dez)organizátorov spomínaných akcií nezlomili.Menzúra Nepríjemnou súčasťou tohto roka bolo prejavujúce sa zranenie ramena nášho majstra ako aj niektorie ďalšie zranenia, ktoré sa prihodili, ale ako správni bojovníci, každý s vervou pokračoval ďalej, niekedy až za hranicu svojho zdravia. V poslednom kvartáli roka sme tradične poriadali nábor a naša omladina sa už teraz ukazuje ako veľmi sľubná, za čo sme im vďační, pretože dobrého býva málo ako šafránu. No a v neposlednom rade nám zostáva vysloviť veľkú vďaku dievčatám a chlapcom od koní za ich ochotu a obetavosť pri konských vystúpeniach, lebo oni sú tou živou vodou našich koní, ktorá im vôbec dovoľuje účinkovať.

Rok 2006 by som preto zhodnotil upravenými slovami nášho majstra:
"Aj vlk sa najedol aj Koza zostal prakticky celý."

V budúcom roku opäť pripravujeme nejaké prekvapenia a preto s očakávaním chvíľ pokoja do začiatku sezóny sa so všetkými v tomto roku lúčime a tešíme sa na stretnutie v roku 2007 !

Peter Bíro
Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel z Bratislavy
(TOSTABUR)


PS: Za spoluprácu v tomto roku ďakujeme nám milým a priateľsky nakloneným skupinám a jednotlivcom:

Aldaron
Aramis
Bojníci
Cassanova
Corvus Arma
Darkona
Eva Kuchtová
Galthilion
Normani
Peter Nusek
Saltarello
Sarus
Slíž
Vŕbovské vŕby
Žoldnieri