Rytiersky turnaj 

Rytiersky turnaj

Rytiersky turnaj

Obdobie turnaja môže byť podľa požiadavky zákazníka gotika, renesancia, baroko alebo kombinácia saracénov a kresťanov. Program má pevný scenár.

 

Úvod programu a prvá časť: 

Prichádzajú  rytieri v sprievode zástavníkov, pážat, štoľbov, knechtov a dám a zoraďujú sa na kolbište. Priebeh celého konania komentuje dvorný šašo. Z divákov je vybrané najodvážnejšie dievča – princezná, pre ktorú následne rytieri súťažia v rôznych disciplínach: 

  • v plnom cvale nabodnúť krúžky;
  • v plnom cvale „stínať“ mečom nepriateľské “hlavy“
  • vo výskoku nad prekážkou zasiahnuť zavesený terč;
  • v plnom cvale vrhnúť rytiersky oštep a zasiahnuť čo najlepšie terč.

 

Každá  disciplína je meraná a predstavený je víťaz. Na záver tejto časti je vyhlásený víťaz celého rytierskeho turnaja, ktorému  princezná odovzdá chochol z pštrosích pier.

 

Druhá časť:

Program pokračuje zápasom rytierov v peších dueloch a rytieri preukazujú zdatnosť v narábaní s mečom, budzogáňom a ďalšími rytierskymi zbraňami.

 

Tretia časť:

V ďalšej časti pristupujú rytieri k vzájomným výzvam na „ostrý boj“ a v rytierskom klaní sa vyraďujú systémom víťazný rytier vyzýva do boja ďalšieho rytiera.

 

Záverečná časť:

Rytier ktorý  vzíde víťazne, je dekorovaný princeznou, ktorá víťaznému rytierovi pripne zlatý opasok s mečom a na víťaznú vlajku priviaže ozdobnú stuhu. Program končí záverečnou promenádou všetkých účinkujúcich.

Špeciálne požiadavky:1. rovný priestor s mäkkým podkladom (tráva, šutolina, mäkká hlina a p.) pre súťaže v rozmeroch šírka 15 m a dĺžka 40 m pre samotnú súťaž a bezpečné zastavovanie koní.
2. možnosť prístupu k vode,
3. prístup k elektrine (220 V) pre napojenie bežnej aparatúry alebo jej poskytnutie.
4. parkovacie priestory pre autá, prívesné vozíky a vozíky na prepravu koní.

Dĺžka:40 minút

Galéria