Scroll Top

Bratislavské korunovačné dni 2023 – sobota

Korunovacie_2023_04

Bratislavské korunovačné dni 2023 boli venované spomienke na obdobie korunovácie Leopolda I. Habsburského (korunovaný 1655), ale aj na prvú ženu korunovanú v Prešporku (1563), ktorou bola Mária Španielska.

V sobotu 29. júla vyrazil vyše 200-členný sprievod v podaní množstva šermiarskych skupín a umeleckých zoskupení z Bratislavského hradu na Hlavné námestie s hojnou účasťou nás z TOSTABURu.

Kým nás počas príprav na hrade a v prvej časti sprievodu veľkoryso opekalo slniečko, neskôr sa veľmi výdatne rozpršalo – doslova sa roztrhla obloha. Dážď nás sprevádzal až na Hlavné námestie a skončil sa až po tom, ako sa kráľ usadil na čestné miesto.

Následne sa mu uklonili všetci jeho poddaní – čiže dámy a páni v krásnych kostýmoch z rôznych skupín.

Nasledovalo lovecké predstavenie skupiny Falconia, ako aj predstavenie Hrdinovia protitureckých bojov v našom – TOSTABUR – podaní.

Záver podujatia na Hlavnom námestí predstavoval medailón zo života Márie Španielskej – krátky vhľad do toho, ako asi mohol vyzerať deň pred dňom jej korunovácie v roku 1563.

A hoci si s nami počasie zavtipkovalo priam prvoaprílovo, podarilo sa nám všetkým vykúzliť očarujúcu a strhujúcu atmosféru – plné mesto návštevníkov a turistov v nás ozaj zanechalo dojem významnej historickej udalosti, akou korunovácia panovníka neodškriepiteľne bola!

Za organizáciu podujatia ďakujeme: VISIT BRATISLAVA.