Scroll Top

Rytieri na Devíne – jún 2023

Rytieri_2023_06_58

Ako sme avizovali, v roku 2023 sa podujatie Rytieri na Devíne bude konať 2x.

A prvú rytiersku sobotu s dátumom 3. jún 2023 máme za sebou.

Deň bol vydarený, počasie priaznivé a tak sme sa s vervou pustili do toho, čo máme tak radi – oživovanie histórie a jej približovanie vám, našim divákom.

Dopoludnia sa predviedli janičiari – elitná jednotka tureckej armády – s ukážkami svojej bojovej pripravenosti.

Po nich prišli na rad európski bojovníci – landsknechti – ktorí sa taktiež v umení narábania so zbraňou nedali zahanbiť!

Neskôr svoje zákulisné hry rozohrali dámy na plese – tie sa tancom chceli blysnúť pred vzácnou návštevou až zo Saska.

Následne sme v predstavení „Hrdinovia protitureckých bojov“ priblížili udalosti, ktoré sa diali na našom území v období vojen s Osmanskou ríšou – príbehy reálnych osobností, čo písali našu históriu.

A čo by to bolo za zábavu bez dobrého kaukliara? Ten s menom „Pet“ za nami prišiel až z Česka a veru pozabával malých aj veľkých!

Samozrejme, najviac očakávaným programom celého dňa bol renesančný rytiersky turnaj. Usmiati rytieri, ich tátoši v najlepšej kondícii, krásne dámy, odvážni a obetaví panoši – tí všetci vytvorili jedinečnú a autentickú atmosféru športového zápolenia a umeleckého zážitku zároveň.

Rytieri Michal, Martin, Vladimír a Štefan spĺňali jednu disciplínu za druhou pre pobavenie skvelého a prajného publika. V súťaži chytania krúžkov sa dokonca podarilo až dvom chytiť najmenší krúžok – prstienok – a tak boli odmenení dvaja! No víťaz v záverečnej disciplíne – klaní s drevcami – môže byť iba jeden a tým sa stal rytier Štefan.

Následne sa v pokľudnej atmosfére hudobného recitálu rozozvučali tóny nástrojov a oživli skladby starých čias, ktoré svojimi múdrymi slovami a krásnymi príbehmi dopĺňal šermiarsky majster Peter Koza.

No a po záverečnom ceremoniáli plnom šermu, tanca a vlajkoslávy, keď odišli aj poslední spokojní diváci, zavreli sa brány hradu.

Aby sa pre vás mohli druhý a poslednýkrát v tomto roku otvoriť znovu v sobotu 5. augusta 2023.

Už teraz sa na vás tešíme!